Cacharel

 • Gjithçka filloi në vitin 1958, kur Zhan BOUSQUET, i kualifikuar ne rrobaqepësi, vendosi të shkojë nga Nîmes në Paris për të dizenjuar krijimet e tij të para në një studio të vogël.
  Suksesi i koleksionit të tij te parë e shtyu atë për të hapur kompaninë “”.
  “Bumi” i famshem i këmishave, te paraqitura në kopertinën e revistës Elle në 8 nëntor 1963, futi Cacharel në vitrinat e dyqaneve ne tëgjithë botën.
  Pas lancimit te veshjeve per meshkuj, femra dhe femije dhe pasi u nderua me Oskar për eksportet në vitin 1969, ai shkoi me tej ne boten e parfumeve (Anaïs Anaïs ende sot një nga parfumet më të shitur në botë) dhe të tjera produkte, të cilat ai I ka prodhuar nën emrin e markës se tij: rroba te brendshme,rroba banjoje, etj
  Në fillim të viteve 2000 punësoi ekipin e talentuar Klementi-Ribeiro. Cacharel përsëri gjatë Javës së Modës në Paris gëzoi suksesin e përtërirë.
  Me vone, anglezet Eley Kishimoto, mbretërit e printimeve, te cilet dizenjuan pergjate 2 .Në vitin 2009, atai lënë vendin talentit Cedric Charlier, projektuesit belg, duke sjellë së bashku me të në një epokë të re, me romantizem gjatëte 4 stinëve.
  Në nëntor 2009, Cacharel ne bashkepunim me grupin Italian AEFFE (Alberta Ferretti, Philosophy, Moschino, Pollini …), u përhap në plan ndërkombëtar.
  Sot Cacharel është perhapur në një rrjet të dyqaneve në Francë dhe në rang botëror (Barneys, Saks, Harvey Nichols, le Printemps …) dhe stilistet e rinj Dawei Sun dhe Ling Liu paraqesin koleksionin e ri pranverë-verë 2012 duke ofruar freski dhe romanticitet.