Pierre Cardin

1. Veshtrim i pergjithshem mbi Pierre Cardin :

– Tipi i kompanise : FASHION
– Industria e Veshjeve, Tekstileve , Tapeteve dhe Aksesoreve.
– Themeluar ne Paris, 1950
– Themeluesit: Pierre Cardin
– Zona e sherbimit : Ne te gjithe globin.

Ecuria e veprimtarise nder vite:

– 1922 lindur ne Venecia.( VENICE)
– 1945 e vendosur ne Paris dhe fillon te punoje me dizenjuesi-t me te famshem te botes per moden ne nje shtepi mode ”Rue de la Paix’
– 1946 fillon te punoje me Christian Dior
– 1950 themelon shtepine e modes se vet duke filluar dizenjimin e kustumeve teatrale.
– 1953 prezanton koleksionin e tij te pare me veshje femrash
– 1954 hap Butikun e pare ne Paris
– 1960 Fama e tij filloj te perhapej fuqishem ne gjithe boten,fale magjepsjes se tij me kozmosin-astronomine-futurizmin (te ardhmen)
Gjithashtu, prezanton per here te pare koleksionin e meshkujve, gati per tu veshur.
– 1963 Debuton me daljen e Kostumeve Kozmos-Corps, e cila shenoi
fillimin e preferencave boterore.
– 1966 prezanton kolesionin e pare per femije. Pierre Cardin behet nje nga brand-et me te shitura ne USA.
– 1967 Dizenjon dhe kompleton kostumet dhe veshjet ne menyre perfekte per grupin ”The Beatles”. Duke krijuar imazhin e nje portreti special per ta si dhe duke simbolizuar muziken e konceptin e lirise .
– 1970 hap hall-in qendror ne Paris per evente dhe performance. Skena ka mirepritur artiste, skulptore dizenjues mode per me teper se 30 vjet.
– 1982 Tokyo mirepret retrospektiven 30- vjecare te Pierre Cardin. Retrospektiva eshe ekspozuar gjithashtu ne Montreal, Milano, Athine dhe Stamboll.
– 1985 Merr titullin e Ascot Brun, Milano.Nje çmim i dhene per njeriun me creativ te vitit.
– 1989 Udheton ne Indi dhe prezanton Kolesionin ” pranvere-vere”
– 1990 Publikon librin e pare, Pierre Cardin : E kaluar, e tashme,e ardhme, ku ai diskuton per karrieren e tij te suksesshme lidur me industrine e modes.
-1991 eshte bere ambasador nderi i UNESCO.Ai dizenjoi copa ari apo medalje per tu shitur dhe per te rritur fondet e Programit te Cernobilit per UNESCO.Mbajti nje show ne ”Sheshin e Kuq” te Rusise perballe 200.000 mije njerezve ne Qershor.
– 1992 pranoi nje vend ne ”Akademine e Arteve te Mira” ne Institutin Francez dhe behet dizenjuesi me i mire i modes per te dizenjuar nje ‘ ‘kurore perandorake” nje simbol i pavdekshmerise.
– 1993 Ben reklame ne gjithe,boten, pasi mban nje Show teper speciale ne Vietnam,e cila e ndihmoi ate te terhiqte vemendjen e botes ne gjendjen e veshtire te femijeve Vietnamez.
– 2001 Bleu Keshtjellat e Chateau de Lacoste & Marque’s De Sade per ti bere vlere e hosteve apo shfaqjeve ceremoniale , vecanerisht drames se Marque’s De Sade
– 2002 Publikoi librin : Evolucioni i Pierre Cardin. \Moblileri dhe Dizenjo dhe hapi muzeumi-n ” e kaluar-e tashme-e ardhme”
– 2007 merr cmimin nga Council of Fashion Designers America ne U.S.A.
– 2010 Publikon librin Pierre Cardin: ” 60 vitet e Inovacion-it dhe merr cmimin ” Legjendë” nga grupi nderkombetar i modes ne festimin e karrieres se panderprere te tij.