USHQIMET ME TE SHËNDETSHME TË PASURA  ME PROTEINA

USHQIMET ME TE SHËNDETSHME TË PASURA ME PROTEINA

USHQIMET ME TE SHËNDETSHME TË PASURA  ME PROTEINA

Ushqimet me proteinë janë thelbësore për shëndetin dhe funksionimin e organizmit.Nga ana tjetër ato kontribojnë në tonifikimi, forcojne muskujt dhe stimulojne qelizat.Ka një numër ushqimesh që mund t’ju befasojnë për sasinë e proteinave që në të vërtetë ato përmbajnë. Nëse jeni duke kërkuar të merrni rreth 50 gram proteina në ditë, e cila është rekomanduar për një dietë me 2,000 kalori, këto ushqime kanë mjaftueshëm për ta bërë atë dozën tuaj të përditshme.

1.Bishtajoret

Një filxhan sojë përmban  22 gram proteina; një e katërta e kalciumit tuaj të përditshëm, hekurit, kaliumit dhe magnezit; si dhe gjysma e vitaminës tuaj të përditshme C dhe folat.

  1. Thjerzat

Përveç 18 gramë proteina për filxhan (gatuar), kjo fasule ofron 16 gram fibra (gati dy të tretat e nevojës suaj të përditshme); më shumë se një e treta e kërkesës  të hekurit. Gjithashtu ato  dallohen për përmbajtie të lartë në vitamina B, të cilat ndihmojnë trupin tuaj të konvertojë ushqimin në energji.

2.Llojet e grurit

Ju tashmë e dini  që lloje të ndryshme të grurit  si quinoa kanë një përmbajtie të lartë  në proteina.Kokërr e gjithanshëm është një preferuar për mëngjes, drekë ose darkë, plus ajo paketon 6 gram proteina për çerek sheqer (të thatë). Kokrra të ngjashme si kamut, farro, dhe hikërror gruri të gjitha përmbajnë afërsisht të njëjtën sasi të proteinave.

4.Bizelet

Ky lloj ushqimi jo vetëm është I shëndetshëm  por dallon dhe për përmbajtien deri në  8 gramë proteina për filxhan (të papërpunuar) . Ato janë të pasura me fibra dhe vlera të tjera ushqyese Bizele të para gjithashtu mbulojnë marrjen tuaj të përditshme të vitaminës C dhe pothuajse gjysmën e marrjes tuaj të përditshme të vitaminës K.

  1. Brokoli

Të gjithë  e dimë që  brokoli është një nga ushqimet më të shëndetshme dhe me pak kalori. përmban 3 gramë proteina për filxhan (të papërpunuara), të gjitha vitaminat C dhe K të konsumit të përditshëm dhe 8 për qind të sasisë së përditshme të kaliumit.

  1. Lakrat e egra

Ndërsa stili i përgatitjes ndryshon sasinë e ushqyesve në dispozicion të trupit për thithjen, ajo nuk ndryshon sasinë e proteinave që trupi juaj do të marrë. Lakrat e egra  si zarzavate me gjethe, ka rreth 2 deri në 4 gram proteina për 2 gota të papërpunuara, ose gjysmë filxhan gatuar. Krahas përmbajties së proteinave ajo dallon për nivel të lartë  në vitamina A, B, C dhe K.

  1. Jogurti grek

Jogurti grek është një zgjedhje popullore e shumë personave të ndërgjegjshëm ndaj të ushqyerit sepse ai përmban kalcium si dhe konsiderohet si një nga ushqimet me pak kalori. Në ndryshim nga jogurti I zakonshëm ai Artiçgrek ka një përmbajtje më të lartë proteinash dhe është një produkt më i koncentruar.

8.Farat e Kungullit

Kur bëhet fjalë për ushqime të shëndetshme dhe të pasura me proteina farat e kungullit padyshim bejnë pjesë në këtë listë. Një gjysmë filxhan përmban  20% më shumë proteina sesa një vezë. Gjithashtu farat e kungullit kanë një përmbajtie të lartë në hekur, kalium, fosfor, magnez dhe zink i rritjes së sistemit imunitar.

9.Argjinarja e egër

Ky lloj ushqimi dallohet për vlerat e shumta ushqyese si dhe për një përmbajtie të konsiderueshme proteinash që shkon deri në 4 gram.Argjinarja e egër është e mbushur me vitaminë B12, 1, 5, 3, 6, vitaminë C, kalium, mangan, bakër, hekur, selenium, magnez dhe zink. Ajo gjithashtu rregullon nivelet e lëngjeve në organizëm, ndihmon sportistët për stërvitjen, parandalon pagjumësinë, ul ankthin,dhe forcon imunitetin.

  1. Guava

Fruta me proteina më të lartë, guava përmban më shumë se 4 gram për filxhan, së bashku me 9 gram fibra dhe vetëm 112 kalori. Gjithashtu ajo dallon dhe për përmbajtien e lartë të vitaminës C. Një nga përfitimet më të rëndësishme të shtimit të guavës në dietën tuaj është aftësia e tij për të penguar rritjen dhe metastazën e qelizave kanceroze. Ka patur shumë studime të bëra gjatë viteve të fundit që kanë konfirmuar këtë benefit.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.